OZÓNOVÝ ČISTIČ POTRAVÍN

ozonovy-cistic-potravin
ozonovy-cistic-potravin-a-domacnosti

Potraviny, ktoré bežne jeme, ako zelenina, ovocie, ryža, mäso či plody mora, môžu byť ťažko znečistené pesticídmi, hnojivami, hormónmi a ďalšími podobnými škodlivými látkami. Hoci z krátkodobého hľadiska nepociťujeme žiadne citeľné symptómy, avšak z dlhodobého hľadiska môžu tieto látky oslabiť náš imunitný systém, poškodiť zdravie a dokonca ovplyvniť aj  zdravie ďalšej generácie.

Pesticídy sa používajú na boj proti škodcom, eliminovanie škôd poľnohospodárskej produkcie a reguláciu rastu rastlín. Doposiaľ je v krajinách po celom svete registrovaných viac ako 1500 druhov pesticídov s obsahom 300 spoločných chemických látok.

Ďalšie tri druhy poľnohospodárskeho znečistenia pôdy sú: biologický odpad, mestský odpad (produkovaný ľuďmi nadmernou spotrebou), zdravotnícky odpad obsahujúci veľké množstvo patogénov.  

Ako vzniká ozón v prírode?

Vzniká pôsobením elektrických výbojov alebo krátkovlnného ultrafialového žiarenia na molekuly kyslíka v atmosfére Zeme. Predovšetkým na miestach, ktoré sú bohaté na kyslík, ako sú lesy, prímorské zóny, okolia vodopádov. Pri dopade slnečných lúčov na kvapku vody vzniká z kyslíka ozón. Ozón okysličuje prímesi organických prvkov a tým prečisťuje ovzdušie.

Môžeme ozón priamo dýchať, alebo je nejako škodlivý?

Ozón je silným okysličovadlom a a preto jeho účinky na organizmus závisia len od jeho koncentrácie. V malom množstve lieči a vo veľkom množstve škodí. Používa sa aj pri ošetrovaní rán a na kozmetické účely.

Ako pôsobí ozón na vírusy?

Ozón ničí vírusom ich puzdro a poškodzuje dedičný materiál. Tým zabraňuje aj možnosť preniknúť do buniek a rozmnožovať sa. Pokusmi sa potvrdilo, že ozón zabíja prakticky všetky druhy baktérií, vírusov, plesní, kvasiniek, stafilokokov a iných mikrooraganizmov.

Môžu vzniknúť nebezpečné zlúčeniny pri dezinfekcii vzduchu v miestnosti?

Koncentrácia ozónového plynu je pre človeka neškodná. Ničí iba mikroorganizmy a škodlivé látky. Efektívne ničí aj zápach od fajčenia.

Ozón blahodárne pôsobí na zdravie človeka. V horskom vzduchu sa nachýádza väčšie množstvo ozónu a ľudia dlhodobo žijúci v horách sa dožívajú aj vyššieho veku.

Prečo je čistenie vody od mikroorganizmov ozónom lepšie, ako čistenie chlórom? 

Na rozdiel od chlórovania sa do vody nič nepridáva. Ozón vodu vyčistí a rýchlo vyprchá, pH vody zostáva nezmenené. Ozón je tiež najúčinnejší voči choroboplodným zárodkom, pesticídom, herbicídom, derivátom ropy a podobne.

Voda upravená ozónom je bakteriologicky a chemicky nezávadná. 

Pomáha ozonizovaná voda chorým na srdcovo-cievne ochorenia?

Priaznivé účinky sú vedecky dokázané a osvedčené v praxi: 

  • znižuje sa úroveň cholesterolu v krvi
  • znižuje sa tvorba trombov
  • zlepšuje sa transport kyslíka
  • aktivizuje sa proces dýchania buniek